IDC12-3120AJ - 120", Ambient Air, 240V, Single Phase, Industrial Direct Drive 12 Series
SKU: IDC12-3120AJ
Discount Price Shown in Cart (25% OFF)
IDC12-3120AA - 120", Ambient, 240V, Single Phase
SUPPORTING DOCUMENTS
SINGLE PHASE AMBIENT* CONFIGURATIONS
  • 36" --- 120V, 208V, 240V
  • 42" --- 120V, 208V, 240V
  • 48" --- 120V, 208V, 240V
  • 60" --- 120V, 208V, 240V
  • 72" --- 120V, 208V, 240V
  • 78" --- 120V, 208V, 240V
  • 84" --- 120V, 208V, 240V
  • 96" --- 120V, 208V, 240V (2 Motors)
  • 96" --- 120V, 208V, 240V (3 Motors)
  • 108" --- 120V, 208V, 240V
  • 120" --- 120V, 208V, 240V
  • 132" --- 120V, 208V, 240V
  • 144" --- 120V, 208V, 240V
THREE PHASE AMBIENT* CONFIGURATIONS
  • 36" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 42" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 48" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 60" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 72" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 78" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 84" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 96" --- 208V, 240V, 480V, 600V (2 Motors)
  • 96" --- 208V, 240V, 480V, 600V (3 Motors)
  • 108" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 120" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 132" --- 208V, 240V, 480V, 600V
  • 144" --- 208V, 240V, 480V, 600V
Accessories
Control Panels
  • Single phase control panel (9012CS40A3P120-24) is required when a time delay is used, when a 24 volt control is used, and/or when motor quantities exceed: (2) 1/2 hp @ 120V or (3) 1/2 hp @ 208–240V
  • Three phase control panel and activation switch are required for all three phase power supplies
Electrical Accessories
  • Door Switches: roller, plunger, whisker arm, magnetic reed, heavy duty magnetic reed style
  • Hand/Off/Automatic switches
  • Disconnect Switch(es) – toggle disconnects based on number of power supplies required
  • Remote Thermostat & Locking Cover
  • Indirect Gas Heater Transformer – remote mounted
Mechanical Accessories
  • Wall support brackets
  • Extension brackets
  • Floor mounting brackets
  • Vertical tandem mounting bracket
  • ½” Washable filters
  • Nozzle extensions
Berner IntelliswitchTM (Optional)
  • Several pre-set programs to choose from or create a program tailored to the application
  • Control panel is required when an Intelliswitch is used
Berner AIR and Intelliswitch Package
  • Includes BACnet-IP Support
  • Program, operate & monitor Industrial Air Curtains via Berner’s mobile app
  • Access reporting on energy & cost savings, door operations, and more
Digital Controller
  • Takes the place of Control Packages
  • Simplified pre-set programs
  • Single speed motor operation
  • LED clock display
  • Low voltage circuit for unit activation
  • Serial network connection available
  • External thermostat provision
  • Commercial grade components with operating range: 0° – 70°C or 32° – 158°F